Négy férfit fogott el az északmacedón rendőrség terrorizmus gyanúja miatt
Amennyiben a férfiakat bűnösnek találják, az északmacedón törvények szerint nyolc évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak.
Hiába albán a 2,1 milliós Macedónia lakosságának harmada, Gjorge Ivanov elnök nem írta alá a nyelv hivatalossá tételét célzó törvényt.
Gjorge Ivanov macedón elnök nem írta alá az albán nyelvet hivatalossá tevő törvényt, amelyet a szkopjei parlament múlt csütörtökön fogadott el – közölte a Vesti.mk macedón hírportál.
A jobboldali államfő szerdai sajtótájékoztatóján kijelentette: nem írja alá a törvényt, mert szerinte alkotmányellenes. „Olyan törvényt fogadtak el, amely igazságtalan, és előnyöket biztosít az albán nyelv számára” – mondta Gjorge Ivanov.
A macedón sajtó szerint számítani lehetett arra, hogy a köztársasági elnök megvétózza a törvényt, és visszautalja azt a parlamentnek. A képviselőknek így újra kell szavazniuk a jogszabályról, ám ha a balközép többség ismét elfogadja, akkor már nem lesz szükség az államfő beleegyezésére ahhoz, hogy hatályba lépjen. Elfogadása után a törvényt már csak az alkotmánybíróságnál lehet megtámadni.
A múlt csütörtökön a 120 fős képviselőház 69 tagja szavazott az új nyelvtörvényre.
Az új törvény szerint az albán nyelv az ország azon részein is hivatalos használatba kerül a különböző állami szerveknél, ahol az albán kisebbség aránya nem éri el a lakosság egyötödét. A korábbi jogszabály 2001-ben született azt követően, hogy fegyveres konfliktus alakult ki az albán lázadók és a kormányzati erők között. Ennek értelmében mindazokon a helyeken, ahol az albán kisebbség tagjainak a száma meghaladja az összlakosság 20 százalékát, hivatalos nyelvként használható az albán.
A 2,1 milliós Macedónia lakosságának mintegy egyharmada albán nemzetiségű.
(Kép és szöveg: MTI)